Hlavními a nejvíce známými účinnými látkami v květech samičích rostlin konopí jsou takzvané kanabinoidy. Jedná se o chemické látky s různorodým působením na lidský organismus, ať už se bavíme o psychoaktivních (omamujících) účincích tetrahydrokanabinolu (THC), nebo o protizánětlivých vlastnostech kanabidiolu (CeBeDe).

Endokanabinoidní systém (ES)

Lidé i zvířata mají takzvaný endokanabinoidní systém, což je v podstatě zjednodušeně řečeno složitá soustava kanabinoidních receptorů, které jsou v celém těle, a to včetně mozku, kůže a vnitřních orgánu jako ledviny nebo střeva. Lidské tělo si zároveň si produkuje své vlastní kanabinoidy. Nazývají se endokanabinoidy (endo – vnitřní, tedy „tělu vlastní“), které se následně vážou na zmiňované kanabinoidní receptory a zajišťují rovnováhu organismu (homeostazi). V případě, že endokanabinoidní systém nepracuje, jak by měl, mohou se začít projevovat různé zdravotní problémy.
V rámci dobrého zdraví pro organismus je důležité pro tento receptorový systém (dle nejnovějších výzkumů) větší než si mnoho zkušených lidí v daném oboru myslelo a tím stoupá fakt, jak jsou důležité rostlinné kanabinoidy ( fytokanabinoidy) z konopí, které pracují stejně jako tělu vlastní endokanabinoidy a spouštějí různé biochemické reakce v těle. Mezi nejznámější a nejvíce prozkoumané kanabinoidní receptory v našem těle patří CB1 a CB2, ale samozřejmě výzkumy stále objevují nové poznatky.

Konopí vs. zdraví

Krátce jsme si představili, jak působí v lidském těle konopí. Teď Vám představíme co dokáží ty nejznámější a nejdetailněji prozkoumané kanabinoidy a jejich léčivé účinky.

THC – tetrahydrokanabinol

Určitě nejznámější a zároveň nechvalně proslulý kanabinoid, který má psychotropní účinky. Právě psychologické účinky, změna vědomí a omámení je specifické po požití konopí s vyšším množstvím THC. To je hlavní důvod, proč je tato rostlina v naprosté většině světa stále zakázaná. Dříve je konopí šlechtilo tak, aby v rostlině byl co největší obsah THC, tento trend se ovšem poněkud změnil a rostliny se šlechtí pro větší obsah CeBeDe, po jehož léčebných účincích exponenciálně stoupá poptávka. I tak má THC své místo pro jeho významné terapeutické vlastnosti (napomáhá od nevolnosti, bolestí, podporuje chuť k jídlu a má i protinádorový potenciál.

CeBeDe – kanabidiol

Druhý nejznámější kanabinoid, který v konopí najdeme. CeBeDe v posledních letech přitahuje větší pozornost než THC. Hlavním důvodem je to, že na rozdíl od THC není psychoaktivní (dokonce výzkumy prokazují, že psychotropní účinky THC dokáže mírnit a potlačovat), a také to, že se odborníkům v poslední době daří odkrývat jeden jeho léčebný účinek za druhým (CeBeDe má například tyto vlastnosti: analgetické, protizánětlivé, antiepileptické, neuroprotektivní). Konopné produkty s obsahem CeBeDe jsou tak stále častěji vyhledávanou legální cestou pro úlevu pro mnoho nemocných a trpících, ať už je to v podobě kosmetických mastí, krému, nebo třeba čajů a olejů k vnitřnímu užití.
Výzkumy prokázují, že nejlépe působí v synergii spolu s THC a ostatními kanabinoidy, které posilují jeho léčebný účinek. V České republice legislativa však nedovoluje výrobu a užívání produktů s vyšším obsahem THC, a už vůbec je legálně prodávat (maximální povolený obsah je 0,3% THC). V nabídce CeBeDe Diamond proto najdete široké spektrum legálních CeBeDe produktů, které mohou přinést úlevu od bolesti a stresu, pomoci s kožními potížemi či povzbudit imunitu, a zároveň není třeba se u nich obávat ani střetu se zákonem, ani nechtěného rauše. Naše CeBeDe oleje jsou s 0% THC.

Další kanabinoidy

Mezi další kanabinoidy patří například tetrahydrokanabivarin (THCV), kanabinol (CBN), kanabigerol (CeBeGe) anebo kanabichromen (CBC). V naprosté většině legálně dostupných konopných produktů ovšem zatím tyto kanabinoidy nenajdeme, a pokud ano, tak jen ve stopovém množství.