V poslední době se látce CeBeDe věnuje mnoho vědců, lékařů i samotných pacientů, kteří se obrací právě k CeBeDe, u kterého výzkumy na zvířatech i první klinické testy naznačují, že má významný terapeutický potenciál u řady zdravotních problémů, a to od protizánětlivého, antioxidačního působení přes neuroprotektivní až po psychiatrické využití. Jaký je tedy rozdíl mezi kanabidiolem(CeBeDe) a THC a jak nám může pomoci?

Rozdíl mezi CeBeDe a THC

THC je psychoaktivní a způsobuje známý „Happy stav“ či „zkouřenost“, zatímco CeBeDe tyto psychoaktivní účinky nemá. I když tyto obě látky patří mezi fytokanabinoidy (fyto – rostlinného původu), každá na lidský organismus působí trochu jinak. THC působí hlavně na kanabinoidní receptor 1 (CB1), který se vyskytuje zejména v centrální nervové soustavě. CeBeDe účinky THC usměrňuje (mírní rauš) působením na jiné receptory. Když se po požití konopí cítí člověk nepříjemně a má úzkostné stavy či deprese v důsledku požití většího množství THC, CeBeDe mu pomůže vrátit se do normálního stavu.

CeBeDe a jeho užívání

Kanabidiol se dnešní době nejčastěji užívá ve formě olejů, v nichž se rozpouští konopný extrakt s účinnou látkou CeBeDe (většina těchto olejů obsahuje i další kanabinoidy) nebo jen purifikované CeBeDe (bez obsahu dalších kanabinoidů). Pacienti se závažnými zdravotními obtížemi, jako například s různými onkologickými onemocněními nebo epilepsií, často užívají přímo extrakty s vysokým obsahem CeBeDe a dalších kanabinoidů, tzv. Fénixovy slzy, ty ovšem nejsou v České republice zatím běžně k dostání.

Jak CeBeDe funguje

Podobně jako jiné kanabinoidy je CeBeDe aktivátorem, jenž se váže na receptory v lidském těle a spouští tak určité chemické reakce. Určité kanabinoidní receptory jsou ve velkém množství nachází v centrální nervové soustavě, přičemž jiné receptory se vyskytují v takzvaných periferních orgánech lidského těla, dokonce i v kůži.
Kanabinoidy, které působí na kanabinoidní receptory v lidském těle vytvářejí zřejmě nejdůležitější receptorovou soustavu endokanabinoidní systém (ES). Tento systém podle vědeckých studií ovlivňuje vše od nálady, paměti, motorických funkcí přes fungování imunitního systému, rozmnožování, růst kostí až po vnímání bolesti, chuť na jídlo či spánek. Hlavním úkolem ES je udržování homeostáze v organismu, přičemž se podle výsledků mnoha výzkumů ukázalo, že CeBeDe a další kanabinoidy pomáhají v případě narušení této „balance“ navrátit rovnováhu.

Terapeutický potenciál CeBeDe

Protože CeBeDe působí na mnoho oblastí v těle najednou, je složité CeBeDe studovat. Proto je skoro nemožné určit, jaké účinky tyto různé interakce společně mají. I přes to, že je nedostatek kvalitního klinického zkoumání (naštěstí se to v současné době mění) se mnoho nemocných lidí přiklání k přípravkům s vysokým obsahem tohoto kanabinoidu, který přináší úlevu od fyzických či psychických problémů.

Zdravotní potíže, u kterých se terapeutický potenciál CeBeDe ukazuje být nejslibnější:

• Epilepsie
• Střevní choroby jako Crohnova nemoc
• Roztroušená skleróza
• Chronická a neuropatická bolest
• Parkinsonova choroba
• Infekce rezistentní vůči antibiotikům
• Diabetes
• Lupus a další kožní onemocnění
• Artritida
• Deprese a posttraumatická stresová porucha
• Nádorová onemocnění
• Závislost na drogách